Metody chemicznej antykoncepcji

Zantac cena

Antykoncepcja nie musi odbywać się poprzez stosowanie jej przez cały czas trwania cyklu, istnieje, bowiem metoda, którą stosuje się tylko bezpośrednio przed współżyciem. Mianowicie chodzi o metodę chemiczną, czyli wprowadzenie do pochwy specjalnych preparatów mających działanie antykoncepcyjne.

Hiberix ulotka Fraxiparine multi ulotka

Zapobieganie zajściu w ciąże odbywa się poprzez uszkadzanie ściany komórkowej plemników, prowadząc do zmniejszenia ich poruszania. Preparaty te stwarzają także dodatkową barierę mechaniczną, przez którą ciężko się przedostać.

W skład wszystkich obecnie dostępnych preparatów wchodzi nonoxynol – 9, wykazujący wymienione właściwości. Wyróżnić możemy cztery postacie tej metody antykoncepcyjnej, a mianowicie pianki oraz płyny, które nie są dostępne w Polsce, oraz kremy i globulki.

Krem można zastosować bezpośrednio w pochwie przy użyciu specjalnego aplikatora. Jednak najbardziej popularną formą chemiczną jest użycie globulek, które dostępne są bez recepty.

Ich zastosowanie polega na umieszczeniu globulki w pochwie i odczekaniu około piętnastu minut, aż do momentu rozpuszczenia się preparatu, który uzyska formę pianki. Rozpuszczenie substancji jest jednoznaczne z działaniem produktu.

Działanie jest oczywiście jednorazowe, więc przed każdym stosunkiem należy zastosować nową globulkę. Dla zwiększenia skuteczności warto używać dodatkowo prezerwatywy, bez obaw o jej uszkodzenie.

Niestety nie wykazują dużej skuteczność, a konieczny do odczekania czas jest przyczyną rezygnacji z tej metody antykoncepcji.

Recent Articles

© 2024 antykoncepcja na miare xxi wieku. Wszystkie prawa zastrzeżone.