Krążek hormonalny

Krążek hormonalnyAlternatywą dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych albo minipigułek jest krążek hormonalny, który raz w miesiącu umieszcza się w pochwie. Podobnie jak opisane wcześniej preparaty jest produktem do kupienia w aptekach, na receptę, a jego stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Zawiera najmniej hormonów ze wszystkich dostępnych na rynku środków, dzięki czemu jest interesującą opcją dla tych, którym doskwierają skutki uboczne przy stosowaniu innych metod hormonalnych. Ponadto, główną grupą docelową tego rodzaju antykoncepcji są te kobiety, którym zdarza się zapominać o codziennym przyjmowaniu środków tradycyjnych typu tabletki czy minipigułki.

Krążek hormonalny, nazywany też pierścieniem antykoncepcyjnym, to dopochwowy, niewielki gumowy krąg zawierający niewielką dawkę hormonów – progestagenu oraz estradiolu. Uwalnia on stałą dawkę hormonów, która przez śluzówkę pochwy przenika do krwi. Jego zaletą jest to, że dolegliwości żołądkowe i stosowanie doustnych antybiotyków i innych leków nie zaburzają jego działania, jak w przypadku tabletek.

Pierścień aplikuje się dokładnie w taki sposób, jak tampon, we własnej łazience. Krążek, wykonany z elastycznego materiału, sam dopasowuje się do anatomicznego kształtu pochwy, a jego ułożenie nie wpływa na działanie antykoncepcyjne. Krążek jest silnie przytrzymywany przez mięśnie pochwy, a więc nie wypada w żadnej sytuacji, może być stosowany przez kobiety uprawiające sport czy preferujące aktywny tryb życia.

Krążek antykoncepcyjny wyjmuje się z pochwy po trzech tygodniach i przez kolejny tydzień powinno wystąpić krwawienie. Po tygodniu, niezależnie od tego, czy krwawienie się skończyło, zakłada się kolejny, nowy krążek.

Prawidłowo założony pierścień hormonalny nie jest wyczuwalny ani przez kobietę, ani przez jej partnera w trakcie stosunku. Jeśli jednak seks z założonym krążkiem jest dla pary uciążliwy, warto pamiętać, że krążek może zostać wyjęty z pochwy na maksymalnie trzy godziny, i nie wpłynie to na jego skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Warto korzystać z nowoczesnych, skutecznych i komfortowych metod antykoncepcji, tak, aby planowanie rodziny nie przysparzało niespodziewanych problemów, a życie seksualne każdej pary było tak satysfakcjonujące, jak to tylko możliwe.

© 2024 antykoncepcja na miare xxi wieku. Wszystkie prawa zastrzeżone.