Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjneOprócz doustnych metod antykoncepcji hormonalnej, takich jak tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe, należy wymienić systemy transdermalne, które opierają się o wydzielanie syntetycznie uzyskanych hormonów, przez skórę kobiety. Tego typu metoda, w formie plastrów antykoncepcyjnych, jest niezwykle popularna w krajach rozwiniętych. Plastry hormonalne wydzielają takie same hormony, jak dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne czy krążek dopochwowy – progestagen i etinoestradiol. Są przy okazji równie skuteczne, a przy okazji mniej podatne na niesumienne stosowanie. O zastosowaniu tej metody wystarczy pamiętać tylko raz w tygodniu, bo właśnie co tydzień należy nakleić nowy plaster z opakowania.

Przez trzy tygodnie, w ten sam dzień tygodnia, plaster nakleja się na jedno z wymienionych w ulotce miejsc na ciele. Może być to ramię, plecy, pośladek lub biodro. Plaster ma kolor skóry i nie odznacza się za bardzo na ciele. Należy umieścić go w takim miejscu, by łatwo było sprawdzić, czy na pewno nie odpadł lub nie został uszkodzony – choć plastry antykoncepcyjne są wykonane z wytrzymałych materiałów i pokryte mocnym klejem, należy co jakiś czas weryfikować, czy są na miejscu i czy nie zostały np. zadarte przez ubranie.

Czwarty tydzień cyklu to przerwa w przyjmowaniu sztucznych hormonów, na tej samej zasadzie, co w przypadku doustnej antykoncepcji. W czasie przerwy występuje tak zwane krwawienie z odstawienia, imitujące miesiączkę.

Zaletą stosowania plastrów antykoncepcyjnych jest przede wszystkim wygoda i wysoka skuteczność. Tego typu metoda przeznaczona jest dla kobiet aktywnych, które mają skłonność do zapominania o codziennym przyjmowaniu tabletek. Ponadto, warto wspomnieć o tym, że droga podania hormonów omija układ pokarmowy, dzięki czemu zaburzenia trawienia, biegunka czy wymioty, a także stosowane doustnie leki (np. niektóre antybiotyki) nie zaburzają skuteczności antykoncepcyjnej tej metody. W porównaniu do metod mechanicznych, na przykład prezerwatyw, jest ona szczególnie komfortowa, ponieważ nie zakłóca przebiegu stosunku seksualnego. Nie stwarza też takiego ryzyka chorób wątroby i mdłości, co doustnie przyjmowane środki.

© 2024 antykoncepcja na miare xxi wieku. Wszystkie prawa zastrzeżone.