Stosunkowo nową metodą, która jest dostępny również w Polsce, jest antykoncepcja w formie iniekcji. Polega na domięśniowym dość głębokim wstrzyknięciu hormonów z grupy progestagenów.
Iniekcja odbywa się w dawkach, które należy stosować, co osiem lub dwanaście tygodni, w Polsce stosuje się preparat, którego częstotliwość iniekcji przypada, co trzy miesiące. Należy przestrzegać pierwszej dawki, która nie może przekraczać piątego dnia cyklu.
Działanie preparatu jest uzależnione właśnie od dnia iniekcji, jeżeli przypada na pierwszy dzień cyklu, to działanie antykoncepcyjne jest natychmiastowe. Natomiast, jeżeli nastąpi w kolejnych dniach, to przez kolejne osiem powinno stosować się dodatkową formę zabezpieczenia.
Oddziaływanie na proces prowadzący do zapłodnienia, jest podobne do działania tabletek antykoncepcyjnych. Metoda jest również bardzo skuteczna, dodatkowo zmniejsza bolesność miesiączek oraz występowania ciąż pozamacicznych.
Niestety niesie za sobą wiele negatywnych skutków w postaci nieregularnych i często wydłużonych krwawień, a także zawrotów i ból głowy. Prowadzi do nasilenia lub ponownego pojawienia się trądziku oraz problemów skórnych, nawet po trzydziestym roku życia.
Związane ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych negatywne skutki, również występują w przypadku iniekcji hormonalnych, między innymi jest to przyrost masy ciała, który może być dość znaczny. Ze względu na dużą liczbę negatywnego działania nie należy do popularnych metod antykoncepcyjnych.