Jeżeli z jakiś względów nie możesz stosować prezerwatyw, możesz zabezpieczyć się inną metodą zaliczaną również do barierowych form antykoncepcyjnych. W takim przypadku warto skorzystać z błony dopochwowej, która jest skuteczną metodą, nad którą mamy pełną kontrolę.
Wykonana jest z lateksowej cienkiej gumy o wzmocnionym brzegu, za pomocą metalowego pierścienia. Pierścienie mogą przyjmować różne formy i tak wyróżnia się płaskie, zwojowe lub łukowe.
Posiadają również kilka rozmiarów, co znacznie ułatwia dopasowanie odpowiedniej wielkości, a tym samym zwiększa skuteczność działania. Błonę należy umieścić wewnątrz pochwy tak, aby została umiejscowiona za szyjką macicy.
Pomoc przy wyborze rozmiaru oraz dokładne instrukcje, jak należy ją założyć zawsze przekazuje lekarz, wiec nie ma powodu do obaw o nieprawidłowe umiejscowienie błony. Wykazuje ona w ten sposób dwa działania, z których pierwsze to tworzenie bariery, przez którą nie mogą przedostać się plemniki.
Natomiast druga związana jest z działaniem środka plemnikobójczego, którego błona jest nośnikiem. Założenie błony powinno się wykonywać na sześć godzin przed i zostawiać ją na ten sam okres po stosunku.
Błona może być stosowana przez dwa lata, jednak przed każdym stosunkiem należy stosować środek plemnikobójczy. Warto pamiętać o wspomnianych rozmiarach błony dopochwowej, gdyż odpowiednie ich dopasowanie gwarantuje zabezpieczenie, dlatego należy pilnować, czy na skutek porodu, przybrania na wadze, czy innych czynników nie doszło do zmiany rozmiaru pochwy.