Inną popularną niehormonalną metodą antykoncepcji jest wkładka wewnątrzmaciczna, zwana także spiralą antykoncepcyjną. Ten rodzaj zabezpieczenia przed ciążą jest bardzo wygodny i trwały – raz założona wkładka chroni przed zapłodnieniem przez kilka lat – od dwóch do pięciu, w zależności od rodzaju spirali. Wkładkę domaciczną zakłada się u ginekologa, po konsultacji i wykonaniu standardowych badań. Istnieją różne rodzaje spiral, a zatem należy wraz z lekarzem dobrać odpowiedni jej kształt i rozmiar, w zależności od wymiarów macicy. Zabieg założenia wkładki wewnątrzmacicznej trwa tylko chwilę, a prawidłowo wykonany jest prawie bezbolesny; jednak warto pamiętać, że łatwy przebieg tej niewielkiej operacji zależy nie tylko od umiejętności i doświadczenia lekarza, ale także od stopnia rozwarcia szyjki macicy oraz tego, czy na pewno prawidłowo dobraliśmy rozmiar spirali. Jeśli cechuje nas niska odporność na ból, można też poprosić lekarza o zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Wkładka wewnątrzmaciczna to niewielki, kilkucentymetrowy przedmiot wykonany z tworzywa sztucznego. Wbrew obiegowej nazwie, nie ma ona kształtu spirali. Może mieć różne wymiary i kształty, popularnie spotykane rozmiary podzielone są na S, M i L. Jeśli chodzi o rodzaje wkładek, asortyment aptek i firm farmaceutycznych obejmuje na przykład popularne spirale w kształcie litery T, przystosowane do anatomicznego kształtu macicy, ale także niewielkie wkładki wyglądające jak mały patyczek.
Wkładka antykoncepcyjna ma za zadanie chronić kobietę przed zajściem w ciążę, a jej skuteczność opiera się na zawartości miedzi albo – rzadziej – srebra. Nieduży, bezpieczny drucik z tych metali powoduje powstanie jałowego stanu zapalnego, odczyn i faktura śluzu szyjkowego zmienia się i zapłodnienie nie jest możliwe – plemniki nie zostają dopuszczone do macicy. Oprócz tego, spirala domaciczna nie dopuszcza do zagnieżdżenia się komórki. Jest to zatem podwójne zabezpieczenie przed ciążą, co decyduje o wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej tego typu metod.
Metoda ta jest nie tylko skuteczna i wygodna, ale także bezpieczna dla organizmu kobiety. Jałowy stan zapalny, który ona powoduje, nie działa ze szkodą dla zdrowia intymnego pacjentki. W bardzo rzadkich wypadkach, kiedy dojdzie do zapłodnienia (na przykład, gdy spirala wysunie się częściowo z macicy – dlatego zalecane jest sprawdzanie co jakiś czas, czy wkładka jest na miejscu), założona wkładka nie stanowi zagrożenia dla płodu. Aby nie uszkodzić łożyska, nie jest ona w większości przypadków usuwana, a mimo tego dziecko rodzi się zdrowe.
Inną zaletą spiral domacicznych jest ich stosunkowo niewielka cena. Zwykłe wkładki domaciczne wykonane z tworzywa sztucznego i metalu kosztują około stu złotych, natomiast ich założenie to koszt kilkuset złotych u prywatnego ginekologa. Założenie spirali może być także refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie jest to jednak zbyt częste rozwiązanie. Zakładając, że wkładka antykoncepcyjna będzie nam służyła przez dobrych kilka lat, jest to metoda zdecydowanie tańsza niż środki hormonalne czy prezerwatywy.
Istnieją jednak przeciwwskazania do zastosowania tej wygodnej i bezpiecznej metody antykoncepcji. Przede wszystkim, w Polsce rzadko wykonuje się zabieg założenia spirali antykoncepcyjnej kobietom, które jeszcze nie rodziły, ze względu na większą trudność w dobraniu odpowiedniej wkładki do niewielkiego rozmiaru nierozciągniętej macicy, ale także z powodu tego, że szyjka macicy zazwyczaj jest u tzw. nieródek mocno zwarta. Niektórzy, doświadczeni lekarze podejmują się jednak tego zabiegu i także jest on skuteczny. Na Zachodzie dostępne są w sprzedaży specjalne, bardzo małe spirale dla kobiet, które nie chcą decydować się na urodzenie dziecka.
Ponadto, warto zwrócić uwagę na fakt, że wkładka wewnątrzmaciczna może powodować obfite krwawienia, a w przypadku, gdy problemem danej kobiety są nieregularne cykle miesiączkowe, nie można liczyć na uregulowanie ich. Wkładka działająca dzięki oddziaływaniu miedzi czy innego metalu nie wpływa na gospodarkę hormonalną, co dla niektórych będzie stanowiło zaletę, a dla innych – wadę tego produktu. Oprócz tego, w przypadku skłonności do infekcji intymnych, należy liczyć się z tym, że spirala antykoncepcyjna może potęgować ich objawy lub sprawiać, że będą pojawiać się częściej niż zwykle – w takim wypadku należy usunąć spiralę u ginekologa. Nie jest to jednak regułą.