Tabletki antykoncepcyjne

Seroxat Hycamtin

Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą antykoncepcji hormonalnej są tabletki antykoncepcyjne. Zażywane przez 21 dni w cyklu, efektywnie chronią przed zajściem w ciążę bez konieczności stosowania żadnej dodatkowej formy zapobiegania ciąży. Istotne jest zażywanie tabletek codziennie o tej samej porze i unikanie pominięcia pigułki, a w przypadku, gdy zapomnimy ją zażyć, niezwłoczne postąpienie według ulotki załączonej do opakowania.

Oczywiście, aby zacząć zażywać pigułki hormonalne, należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem w celu przeprowadzenia badań i sprawdzenia, czy nie ma przeciwskazań do stosowania tej metody. Lekarz dobierze taki rodzaj tabletek, jaki najbardziej odpowiada naszemu profilowi hormonalnemu, a w razie niepożądanych skutków ubocznych zaleci inny rodzaj antykoncepcji.

Syntetyczne hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych oddziałują na przysadkę mózgową, blokując rozwinięcie się i uwolnienie komórki jajowej, dzięki czemu nie dochodzi do owulacji. Dodatkowo, tabletki antykoncepcyjne zagęszczają śluz znajdujący się przy szyjce macicy, dzięki czemu plemniki z męskiego nasienia nie mają możliwości zapłodnić ewentualnej komórki jajowej.

Niestety, tabletki antykoncepcyjne mają także wady – szeroka lista skutków ubocznych (od bólu głowy i mdłości, bo wzrost ryzyka zakrzepicy i raka piersi), konieczność codziennego zażywania ich o stałej porze, a także fakt, że nie zabezpieczają one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto jednak pamiętać, że skutki uboczne stosowania tabletek hormonalnych często mijają po trzech do pięciu miesięcy zażywania, dlatego warto nie rezygnować z nich przed upływem tego okresu, jeśli dolegliwości nie są bardzo uciążliwe. Zredukować bóle głowy czy mdłości można zażywając pigułki na wieczór zamiast rano – wówczas najbardziej dokuczliwe efekty po prostu prześpimy.

Related Articles

Zostaw komentarz

© 2024 antykoncepcja na miare xxi wieku. Wszystkie prawa zastrzeżone.