Nowoczesna antykoncepcja dla mężczyzn?

Zobacz jak długo leczona jest żółtaczka fizjologiczna u dorosłego Seretide Dysk

Niewielu mężczyzn decyduje się na zabieg wasektomii, czyli przecięcia nasieniowodów, mimo że nie zamierzają nigdy zdecydować się na dziecko. Choć wspomniany wyżej zabieg powodujący trwałe zabezpieczenie przed ciążą jest bezpieczny, nieinwazyjny i niezwykle skuteczny, większość mężczyzn obawia się go. Ponadto, wielu z nich po czasie zmienia zdanie co do decyzji o posiadaniu dzieci, a więc trwałe pozbawienie płodności nie wchodzi w grę. Inną wadą tej metody jest fakt, że jej legalność w Polsce stanowi kwestię sporną i kontrowersyjną. Mimo tego, wielu lekarzy z powodzeniem wykonuje zabiegi wasektomii, powołując się na fakt, że w przypadku zmiany zdania co do płodności, istnieje niewielki procent szans, że operacja (dla odmiany dość poważna) przywrócenia zdolności płodzenia powiedzie się.

Istnieje jednak szansa, że los ludzkości w kwestii dostępności antykoncepcji dla obu płci zmieni się – naukowcy od wielu lat pracują nad skomponowaniem wygodnej, bezpiecznej, skutecznej i przede wszystkim odwracalnej metody zapobiegania ciąży, którą mogliby stosować mężczyźni. W takim wypadku, ciężar rozważań nad wyborem odpowiedniej metody, jak i ingerowania w organizm, spadłby z ramion kobiet, co byłoby kolejną… rewolucją seksualną.

Jakiś czas temu opublikowano informację o powstaniu rewolucyjnej, bezpiecznej i odwracalnej metody antykoncepcji dla mężczyzn. Niestety nie jest ona na chwilę obecną dostępna na rynku czy to polskim, czy nawet amerykańskim. Być może jest to spowodowane tym, że udostępnienie metody RISUG, bo tak się ona nazywa, wiązałoby się z utratą dużych zysków przez koncerny farmaceutyczne, lekarzy i apteki.

RISUG to metoda opracowana przez indyjskiego doktora Sujoya Guha. Jest to zastrzyk z syntetycznego, nieszkodliwego polimeru, który rozściela się w nasieniowodach i w ten sposób upośledza przepływające w momencie ejakulacji plemniki, tak, że stają się one niezdolne do zapłodnienia. Metoda ta ma być podobno stuprocentowo skuteczna i natychmiastowo odwracalna – to znaczy, że dzięki kolejnemu zastrzykowi, w dowolnie wybranym momencie, zaaplikowana substancja rozpuszcza się i wchłania. Ten sposób zapobiegania ciąży ma być także niezwykle tani, ponieważ zastrzyki te nie składają się z bardzo kosztownych substancji.

Aktualnie trwają badania nad metodą. Być może już za kilka lat będziemy mogli się cieszyć nieinwazyjną, tanią i stuprocentowo skuteczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn? Czas pokaże, warto śledzić nowinki z tej dziedziny.

kalendarz szczepień

Related Articles

Zostaw komentarz

© 2023 antykoncepcja na miare xxi wieku. Wszystkie prawa zastrzeżone.