Minipigułki – tabletki odpowiednie dla karmiących

requip modutab 8mg

Innym rodzajem pigułek hormonalnym, znacznie mniej popularnym, choć równie skutecznym, są tak zwane minipigułki, czyli tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe. Tego typu preparaty zawierają tylko jeden syntetyczny hormon, tak zwany progestagen. Tabletki jednoskładnikowe są zażywane bez przerwy, codziennie przez 28 dni. Nie hamują owulacji, ale oddziałują na śluz szyjki macicy, hamując dostęp plemników i uniemożliwiając im zapłodnienie komórki jajowej. Krwawienie w trakcie zażywania minipigułek jest nieregularne, może także wcale nie występować.

Tego rodzaju tabletki polecane są kobietom karmiącym, ponieważ nie szkodzą karmionemu mlekiem matki dziecku (hormony nie przenikają do pokarmu). Zalecane są także kobietom palącym i tym z nadwagą, ponieważ te czynniki zwiększają ryzyko zakrzepicy, które w przypadku minipigułek jest mniejsze niż przy zażywaniu tabletek dwuskładnikowych.

Skuteczność preparatów jednoskładnikowych jest nieznacznie mniejsza (o kilka dziesiątych procenta) niż w przypadku tabletek dwuskładnikowych. Jest to jednak optymalne rozwiązanie także dla tych kobiet, które z różnych powodów nie tolerują syntetycznego estrogenu (etinoestradiolu).

Related Articles

Zostaw komentarz

© 2022 antykoncepcja na miare xxi wieku. Wszystkie prawa zastrzeżone.